Uzm. Psikolog Derya Bolcal

Danışan Yorumları

 

Geçmiş dönemde yaşadığım şiddetli tatminsizlik, kaygı ve varoluşsal sıkıntılardan dolayı profesyonel yardım alma ihtiyacı hissettim ve Derya Hanım’ı internet üzerinden buldum. Daha önce hiç psikolojik yardım almadığım için terapi konseptini kavramamda Derya Hanım bana hem sözel hem de önerdiği kitaplarla çok yardımcı oldu. Terapi süresince kendime çok uzun zamandır ne denli yabancılaştığımı, kişisel ihtiyaçlarımı sürekli ihmal ettiğimi, başkalarına değer verirken kendime sürekli baskıcı davrandığımı farketmemi sağladı. Problemlerime hemen teşhis koymaya çalışmak veya geçici çözümler üretmek yerine, yaşadığım olayları çocukluktan itibaren benimle birlikte analiz ederek kendimi tanımamı ve sıkıntılarımın giderilmesi için kendi içimde neleri değiştirmem gerektiğinin farkına varmamı sağladı. Bunu tek başıma veya herhangi bir insanın yardımıyla yapmam imkansızdı, çünkü kendi doğrularıma ve prensiplerime kesin bir şekilde sarılmıştım. Ama terapi sırasında Derya Hanım’a güven ve sevgi duymam aynı zamanda otoritesini de kabul etmem çok uzun sürmedi. Bu sayede 5, 6 ay gibi görece kısa bir sürede psikolojik sorunlarından arınmış, kendini tanıyan ve ileride oluşabilecek problemlere çok daha iyi karşılık verebilecek bir insana dönüştüm. Kendisine çok minnettarım.

-K.D.

 

Derya hanıma tavsiye üzerine gittik. Eşim ‘dışarıdan bir insan bizim sorunumuzu nasıl anlayacakta yardımcı olacak’ diye söylene söylene geldi. Ilk seansta pek konuşmadı zaten . Sırf bana ‘sen istedin işte ben de geldim’ demek için geldiği o kadar belliydiki. Derya hanım bireysel seansa ilk eşimi çağırdı ve o gün görüşmede ne konuştular bilmiyorum ama bana karşı daha ılımlı olduğunu gördüm. Sonraki birlikte katıldığımız seanslarda da önyargılarının gittiğini ve sürece uyum gösterdiğini sevinçle gözlemledim. Derya hanımın bilgisinin üstüne samimiyeti ve doğallığı da eklenince seanslardaki gerginliklerimizin yerini gülmeler aldı. Şu an eşimle yine tartışmalarımız oluyor ama nasıl çözeceğimizi bildiğimiz için kısa sürede herşey normale dönüyor. Özellikle çift terapisinde destek almak isteyenlere kendisini tavsiye ederim.

-D.K.

 

Geçmişte yaşamış olduğum kayıplardan ötürü kaygı bozukluğum vardı, çok önceden bir psikoloğa gidiyordum fakat sadece yapmam gereken şeyleri söylüyordu, yani gittiğim sürece iyiydim ama kalıcı bir yarar sağlamıyordu, gitmediğimde kendimi kötü hissediyordum. Çocukluğuma geçmişime dair hiç birşey konuşmuyorduk bile. Kaygılarım dahada ilerlemeye başlamıştı özellikle evlenip ailemden koptuktan sonra dahada kaybetme korkum alevlenmişti. O süreçte iş stresi, alışma dönemleri derken benim durumum kendi ihmalkarlığımdan ötürü panik atağa doğru ilerledi, bedenselde kötüye gidiyordum. Ve böylece tabi ki psikiyatrist destek almam şart oldu, gittiğim bir uzman doktor bana Derya hanımı önerdi. Daha evvel ki psikoloğumdan yarar alamadığımdan ötürü iyi olma inancım oldukça azdı, çalıştığımdan dolayı zamanımda kısıtlıydı. Tanıdıkça anlattıkça dinledikçe kendisine alışmam çok kısa sürdü. Disiplinli duruşu, dinlerken ki ciddiyeti, tane tane anlatışı yanında çizerek açıklayışı, görüşme zamanlarını bana göre ayarlayışı, anlattığım her detayı not alışı, işine gösterdiği özeni görünce anladımki tamamen emindim doğru yerdeydim, değişmeye başlamıştım, aşırı ilgisi merakı soruları bir kez olsun bıktırmadı hatta her hafta gün sayar oldum yeni anlatacaklarım için, her gittiğimde kendimle alakalı yeni yeni şeyler öğreniyor olmamda merakımı uyandırdı, heyecanımı arttırdı. Kendimi tanımaya da başlamıştım, sorun yaşadığımda stres olduğumda fevri çıkışlarım kaybolmaya başlamıştı. En önemlisi içinden çıkamadığım bir kaygı anımda ve en ufak paniğimde bir telefon kadar yakındı bana, buda ayaklarımın daha sağlam basmasına sebep oluyordu, güven veriyordu bana uzakta bile olsa. Sanki üzerinden çok zaman geçmiş gibi anlatıyorum bütün bunları, fakat hala kendisine gitmeye devam ediyorum. İlla problem yaşamama yada hayatımın karman çorman olacak kadar karışmasına gerek yok. Kendisine çok şey borçluyum ben, ne kadar teşekkür etsem az.

-C.R.N

 

Büyük bir öfke krizi geçirip eşim tarafından zor kontrol altına alındıktan sonra, profesyonel yardım almaya karar verdim. Derya Hanım’a internet üzerinden araştırma sonucunda ulaştım. Kendisi ilk dakikadan itibaren çok sıcak davrandı. Çok güler yüzlü ve inanılmaz bir hafızaya sahip,  çekinerek gittiğim bir yeri, kendimi rahat hissettiğim bir ortam haline getirdiler. Öncelikle seanslarımıza başladığımız günden kısa süre sonra öfke nöbetlerim büyük ölçüde azaldı, olaylara daha rahat ve olağan tepkiler vermeye başladım. Çevremdeki insanlardan iyice uzaklaşmış durumdaydım, tamamen içime kapanmıştım. Derya Hanım’ın doğru teşhis ve önerilerine istinaden insanlarla daha rahat iletişim kurmaya başladım. Şu an seanslarımız devam etmekte ve kendisine sonsuz güvenim var. Öfke nöbeti sebebi ile danışmaya başladım fakat, bendeki daha derin sorunları ve kök nedenleri bularak ve bunlara odaklanarak daha yapıcı bir süreç geçiriyoruz. Neticelendiğinde her şeyin kendi açımdan daha güzel olacağına inanıyorum. Başarılarının ve başarılarımızın devamını diliyorum.

-A.B.

 

Derya Hanımı psikolojik destek almak istediğim bir dönemde tanıdım. Öz geçmişi, aldığı eğitimler, akademik kariyeri dikkatimi çekti. İlk görüşme kendimi rahat hissetmem, karşımdaki kişiye güven duymam açısından çok önemliydi, kendisinin güler yüzü, pozitifliği, enerjisi ve tabi ki profesyonelliği sayesinde terapi sürecime tam bir güven ve inançla başladım. Kendisiyle yaklaşık 5 aydır terapi sürecine devam etmekteyim. Özellikle hayatımda yeni kararlar almam ve bunları uygulamam, kendimi tanımam, anlamam ve kişisel sınırlarımı çizmem, insan ilişkilerinde yaşadığım olumlu gelişmeler tüm bunları kendisinin sabrı, bilgisi, profesyonelliği, tecrübesi ve insancıl yaklaşımı sayesinde başardım başarıyorum. Derya Hanımla geçirdiğim her seansın ufkumu genişlettiğini, kendime dair iç görü kazandırdığını, olaylara farklı bir açıdan bakabilmeyi öğrettiğini düşünüyorum. Tavsiye ettiği kitapları da büyük bir zevk ve merakla okudum ve kendimden birçok şey buldum. Tavsiye ediyorum…

-T.E.

İÇ HUZURUNUZU YENİDEN KAZANMAK İSTER MİSİNİZ

Zorlukları Birlikte

Kolayca Aşalım

İÇ HUZURUNUZU YENİDEN
KAZANMAK İSTER MİSİNİZ

Zorlukları Birlikte

Kolayca Aşalım

 

Derya hanimla tanışmadan önce kendimce güvenebileceğim işinde uzman bir psikolog arayışına girmiştim. Araştırmalarım sonucu kendisinde karar kılıp seanslara başladığımızda bu kararımın ne kadar doğru olduğunu anladım. Kendisi kanaatimce başarılı akademik kariyerinin üzerine insanlığını da koyabilmiş, işini gönülden yapan, yanında gerçekten rahat hissettiğiniz, bir arkadaş gibi yaklaşan her zaman güleryüzlü, ilgili, gayet sabırlı biri. Ayrıca belirtmek isterim ki bana vermiş olduğu psikolojik desteğin yanında önermiş olduğu kitaplarla da ufkumu genişletti. Psikoloji bilim dalının ve insan doğasının ne olduğunu biraz da olsa öğrenip ruhsal durumumu daha iyi çözümleyebilmemi sağladı. Kendisine buradan selamlarımı iletiyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

-A.S.

 

Panik atak semptomları yaşadıktan sonra kendisinden psikolojik danışmanlık aldığım Derya hanımdan çok memnun kaldım. Yönlendirmeleri ve sabırlı tavrına müteşekkirim. 8 aydan fazla süredir terapiye devam ediyorum. Terapi sayesinde anksiyete sorunumu yenmiş durumdayım ve bireyselleşmeme dair güçlü adımlar atabildim. Derya hanım tüm adımlarda, önemli soruları sorabilmeme ve hislerimi sorgulayabilmeme yardımcı oldu. Şuan çok daha sağlıklı bir zihne sahibim ve bu durumdan gayet memnunum. Kendisine çalışma hayatında başarılar diliyorum, sevgiler.

-D.L.

 

Derya hanıma pedegog tavsiyesiyle gittim. Tam bir aile ortamı vardı hiç yabancılık cekmeden sıcak bir ortamda hissetim kendimi benimle cok ilgililerdi. Beni gerçek anlamda anladı ve bana yardımcı oldu . Öyle güleryüzlü ve anlayışlıdı ki ona hiç çekinmeden derdimi sıkıntımı anlatabildim bana verdiği tavsiyelerin hayatımda çok olumlu yönde etkileri oldu. Herkese hiç tereddüt etmeden tavsiye edebilirim. Çok teşekkür ederim ve başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler …

-S.K.L.

 

Derya Hanımla 4-5 ay önce doktorumun tavsiyesi üzerine tanıştım. Öfke kontrolü ile ilgili sorunlarım vardı. Görüşmelerimizde sizin göremediğiniz 3. gözünüzün olduğunu fark ediyorsunuz. Güler yüzlü samimi tavrıyla bir psikolog’tan daha yakın bir arkadaşın verdiği rahatlığı veriyor. Görüşmelerimizin başlangıcından bu yana hissettiğim olumlu değişimlerin olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Görüşmelerimiz hala devam ediyor. kendisi ile konuşmaktan memnun kalıyorum.Eğer psikologa ihtiyacınız varsa doğru kişinin Derya hanım olduğunu düşünüyorum.

-M.F.K.

 

Merhabalar. Bir psikiyatrın tavsiyesi üzerine Derya Hanımla tanıştım ve bir senedir terapiye devam ediyoruz. Yaklaşık 3-4 yıl süreyle içinden çıkamadığım sorunlarım vardı. Daha önce aldığım psikiyatr tedavilerin sonuçsuz kalması biraz inancımı kaybetmeme sebep olmuştu ancak Derya Hanımla bu inancım bin kat arttı. Terapilerle birlikte hayata, deneyimlere, sorunlara, ilişkilere bakış açım yeniden şekillendi. Kendimi çok yorgun ve yıpranmış hissediyordum. Fazla yüklerden kurtulmam gerektiğini ve bunun yollarını Derya Hanımın desteğiyle fark ettim. Benim hayatta önce kendim için var olduğumu ve benim her halimle değerli olduğumun farkındalığına eriştim. Daha önceden hayatımda olan sorunların bir kısmı hala hayatın bir köşesinde duruyor ama ben bunlarla baş etmeyi öğrendim/öğreniyorum. Derya  Hanımla tanıştığımızdan beri edindiğim deneyimler ile ilgili çok daha fazla şeyler yazabilirim ama kendimce en önemlilerin bunlar olduğunu düşünüyorum. Terapi esnasında dinlerken hiç kopmayışı, seanslar önce konuştuğumuzun içinden bir şeyi hatırlaması (o an benim söylediğime istinaden spontane olarak), başarılı ve yerinde tespitleri, sorunlarımın kaynağını doğru şekilde bulup çıkarması ve bununla baş edebilmek için yol açması Derya Hanımın başarısının kaynakları olarak düşünüyorum. Kendisinin dingin haline, sabrına, profesyonelliğine ve bazen demek istediklerini konuşmadan yüz ifadesi ile aktarışına ise bayılıyorum. Bana ve hayatıma kattıkları için kendisine teşekkür ederim. İyi ki tanışmışız. Sanıyorum kendimi ne kadar iyi hissetsem de hep kendisinin uzmanlığından faydalanmaya devam edeceğim. Teşekkürler ve sevgiler…

-B.Z.