ÇOCUKLARDA BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Derya-bolcan

Uzm. Psk. Derya Bolcan

Uzun bir yaz  tatilini yarılamışken ebeveynlerin   en çok kaygılandığı durumlardan biri  sürekli bilgisayar başında vakit geçiren çocuk modeli.

Teknoloji çağında yaşadığımız bir dönemde teknolojik aletlerin de yeni nesil çocukların en yakın arkadaşı  haline gelmesi kaçınılmaz bir durum olmuştur. Çünkü  bilgisayar bağımlılığının nedenlerinden başında  günlük yaşamda kendini ifade etmekte güçlük çeken çocukların sanal ortamda kendilerini olmak istedikleri kişi gibi tanıtabilmeleridir. Orda herkes tarafından söylediği  tüm  söylemlerinin  dikkate alındığını hissettiği  küçükte olsa bir grubu vardır.Sosyal hayatında zorluk yaşayan bir çocuk için artık  sanal ortam günlük sıkıntı ve sorunlarından kaçtığı kendi dünyasıdır.Ve olmak istediği yerdir.Özellikle bizler bu süreçte neler olup bittiğini anlamaya çalışırken ve  ayak uydurmakta zorlanırken , çocuklarımızın bu kadar hızlı ve rahat kullanmaları onları teknolojiye  daha bağımlı  yaparken bu durum ebeveynleri  zaman zaman kaygılandırmakta . Anne babalar olarak bu durumu çağımızın bir gerekliliği olduğunu kabullenip  onları  uzaklaştırmak  yada ceza vermek yerine bilgisayar kullanımını  doğru ve bilinçli  bir şekilde planlamak çocuklarımızın  zihinsel ve  bilişsel gelişimine  olumlu katkı sağlayacaktır.

Öneriler:

  • Öncelikle bilgisayar kullanımına sınır getirilmelidir; aşırı kullanım bağımlılığın yanı sıra bilgisayar dışında ki uyaranlarda motivasyon eksikliği , algılama yeteneğini sınırlama ,göz sağlığına zarar ,duruş  bozukluğu  ,farkında olmadan fazla abur  cubur  yemesine sebep olduğundan sağlıksız beslenmeye  neden 
  • Çocuklarımızı sanal dünyada doğru yönlendirebilmeli ve denetlemeliyiz ;  bunun için anne babalar öncelikle teknolojiye  kendileri  hakim olmalıdır.Bu konuda gerekirse  çocuktan yardım istenmeli çünkü bu yardım isteme durumu aynı zamanda  çocuğun özgüveninin gelişmesine katkıda  bulunacaktır.
  • Oyunlar seçilirken zihinsel gelişimi olumsuz yönde etkileyen şiddet ve korku içermeyen ,çocuğun  yaşına uygun oyunlar  seçilmeli ,ayrıca  uygunsuz sitelere  ulaşımın engellendiği denetimler aktif  hale getirilmelidir.
  • Bilgisayarlar çocukların odasında bulunursa takip ve kontrol daha zorlanacağından bilgisayarın ortak kullanım alanlarında bulunması  daha doğru bir tercih olacaktır.
  • En önemlisi aile birlikte kaliteli zaman geçirebilmesi  için çocukların ilgi alanına yönelik  sosyal faaliyetler  artırılmalı.
  • Çocukların sanat ve sporun bir dalına yönelmesine olanak sağlanmalı.
  • Sürdürdüğü arkadaşlık ilişkileri desteklenmeli .  Çocuğunuzun arkadaşlarıyla evde ve bahçede yapabilecekleri uğraşılar, hobiler, hafta sonları doğa yürüyüşleri ,yaz kampları gibi etkinlikler.
  • Çocuklara yapabilecekleri  sorumluluklar verilmeli.

Unutmayın  çocuklar her zaman anne babalarını rol model olarak belirlerler. Sizde bilgisayar ,telefon,tablet kullanımınıza dikkat etmelisiniz. Bu çözümlere çocuğunuz cevap vermiyor bağımlılığı giderek artıyorsa mutlaka bir uzman desteğine başvurulmalıdır.

Sevgiyle kalın

OYUN VE AİLE TERAPİSTİ

Derya BOLCAL