Çocuk KreŞe Hangi Yaştan Sonra BaşlayabİLİR

KREŞ YAŞI VE KREŞLERİN ÇOCUĞA KAZANDIRDIKLARI

Derya-bolcan

Uzm. Psk. Derya Bolcan

Bu bölümde,çocukların akademik başarılarının artmasını sağlayan , ev dışında  farklı bir yaşamın ilk adımı   olan kreşlerin çocuklar için ne derece gerekli olduğuna bakalım. Öncelikle en iyi kreş dahi çocuğun evinin yeri tutmaz,sadece onu tamamlar.Çocukların kreşe gitmesi zorunlu değilse de,gidenlerin bundan fayda gördükleri de inkar edilemez.Çocuğunuzu tanımak ve ona uygun okulu belirlemek çok önemlidir . Evde aile bireyleri dışında yaşıtı olmayan ,kardeşi olmayan ve yaşıtlarıyla sık sık bir araya gelemeyen çocuklarla,ya da sosyal davranış problemi olan çocuklar için yuva genellikle yararlı olur.Okul öncesi eğitimde,özellikle kreş seçerken anne-babalar,orada  çocuğunuza nasıl davranılacağını bir kere gözlerinizle görün ve bilgi edinin  , çünkü kreşlerde  iyi yetişmiş personelin   olması  ,çocukları anlamalarına  ,sevmelerine ,değer vermelerine ve onlara özgür oldukları izlenimini verirken bazı kreşlerde ise ,çocuğun temiz bakılmasından,doyurulmasından ve sıkı disiplin içinde tutulmasından başka şeye önem verilmez. Ayrıca tüm aktivitelere eşit ağırlık veren okullar seçilmelidir.Nedeni  ise; eğer çocuğunuz  sportif  aktivitelere ilgi duyuyorsa, onu tamamen oyun aktivite ağırlıklı bir kreşe gönderirseniz adaptasyon sorunu yaşarsınız.Ve ya çocuğunuz el işi,boyama ve duyusal aktivitelere meraklı ise ,sportif ve grupsal aktivitelerde kendini yeterli hissetmeyecektir.

İki yaşından sonra ,bütün çocuklar sadece eğlenmek için değil aynı zamanda insan hayatının doğası  gereği  önemi büyük olan ‘toplumda yaşamayı ‘öğrenmek için de kendi  yaşıtlarıyla sık sık bir arada olma ihtiyacı duyarlar.Ancak   iki yaşındaki çocukların çoğu henüz aile çevresine fazla bağımlıdır,bu bakımdan  yuva ,yarardan çok zarar da verebilir,çünkü bağımlı bir çocuğun birden bağımsız olabileceği düşünülemez.Bu bakımdan sizden ayrılmaya henüz tahammül edemeyecek bir çocuğu yuvaya göndermeye kalkarsanız ,güven  güvensizlik sorununa ve çocuğun daha farklı problemli davranışlarının ortaya çıkmasına sebep olursunuz. Bu yüzden sevgi sunan hiç kimse anne kucağı kadar  sıcağını sunamaz çocuklara.Bu  nedenle  bir çocuğun ilk yıllarını annesinin yanında geçirmesi çok önemlidir.

 Normal gelişme göstermiş bir çocuk için üç yaş gerçekten yuvaya başlamak için  en uygun dönemdir.Bazı çalışan  ebeveynlerin   genellikle  düşüncesi bırakacak kimseleri olmadığını ve şartlar bunu gerektirdiği   için  çocuklarının yuvada  olduğunu  ve bazı anneler de çocuklarının   sadece birtakım resimleri yapmasını ,resimleri kesmesini ,renkleri ve sayıları öğrenmelerinin yeterli olduğunu sanırlar .Bazı  kimseler de sanırım , çocuklarını yuvaya göndermek için  dört yaşına gelmesini beklerler. Çünkü çocuğun yuvadan ancak bu yaştan sonra yararlanacağını  düşünürler. Bu düşünceler tamamen  rafa kalkmalı neden mi?

1) Çocuğun  sosyalleşmeyi, paylaşmayı, kuralları öğrenmesi çocuktan çocuğa göre değişeceği gibi her çocuk için bu yaş da değişmektedir.

2)Önemli olan çocuğun küçük arkadaşlarıyla bir arada bulunması.

3)Kendi yaşıt  arkadaşlarıyla birlikte oynaması .

4)Yaşıtlarıyla bir takım halinde  oyunlar ve tasarılar kurup bunları uygulamak için onlardan yardım istemesi  ve görmesi .

5) Çocuklar işbirlikçi şekilde öğrenmeye başladıkların da ,düşüncelerin paylaşımı,başkalarının düşüncelerini  öğrenme

6) Problemlere tepki verme ve sözel dil becerilerini kullanma için fırsatlar sağlayabilmektedirler.

Üç yaşındaki bir  çocuk bu alışkanlıkları edinmeye ,dört yaşındaki bir çocuktan daha çok ihtiyaç duyduğu için ,çocuğun bu deneyimleri yapması ne kadar geciktirilirse  ,o da toplumsal-sosyal  alışkanlıkları o kadar zor kazanacaktır. Bu alışma ve deneme dönemi ,çocuğun bütün varlığının en önemli aşamalarından biridir.Birçok araştırma ,sosyal öğrenme faaliyetlerinin özellikle farklı sosyal  ve  etnik çocukların yaşıtları ile ilişkilerini pekiştirdiğini göstermektedir.Sosyal öğrenme ,çeşitli akademik ,bilişsel ve sosyal becerilerin öğretiminde kullanıldığı gibi duygusal başarıyı artırdığı da ileri sürülmektedir. Kreşteki  çocuklar ,başkalarına yardım etme ,bir ekip ruhu olma  ve akademik başarı için fırsatlar elde ederler  .Çocuklar başarılı olmaya başladığında da  kendilerine daha çok güvenmeye başlarlar. Son olarak; çocuklar  bu yeni hayat temposuna uymakta güçlük çekecekleri  için çocuğu günlerce ,sabahtan  akşama kadar yuvada  bırakmamanızı da tavsiye ederim. Çünkü bu yaşlar itibari ile ebeveyn çocuk bağının güçlü olması, küçüğün kendini anne baba dışında tamamen bağımsız olabileceği şemasının oluşmaması ve psikososyal gelişimine bu dönemde kreş kadar aileninde çok çok önemli katkılar sağladığını bilmeliyiz. Kreşin aileleri ve çocuğun gelişimini destekleyici unsurları barındırdığını da unutmayalım. 

Her şey mutlu ve güzel bir aile için…

 

Oyun ve Aile Terapisti

Derya BOLCAL